تحقیقات بازار

تحقیقات بازار چیست؟

 جمع آوری و تحلیل داده‌ها و اطلاعات درمورد بازار، مشتریان بالقوه، محصولات و خدمات و تاثیر آنها در بازار را تحقیقات بازار می‌گویند. این تحقیقات جهت ارائه درک درست و عمیق از نیازها و سهم بازار ودر اختیار کسب‌وکارها قرار دادن آن است. و این کار تنها با برسی رفتار بازار و مشتریان امکان پذیر است. هدف اصلی تحقیقات بازار شناخت قابلیت‌ها و توانایی خدمات و محصولات دربازار هدف است. این امر باعث درک نیازهای پیدا و پنهان مشتریان می‌شود. در این کار فقط می‌توان روی یک بازار تمرکز کرد و نمی‌توان آن را به تمامی بازار ها عمومیت داد. برای تعیین نقش محصول در بازار هدف به تحقیقات بازار نیاز است.

  • محدودیت‌های تحقیقات بازار:

انجام این تحقیقات زمان زیادی را از شما می‌گیرد.

یک روش دقیق و علمی برای انجام این تحقیقات وجود ندارد و درصورت آشنا نبودن با روش و متدهای آن ممکن است بعد از صرف هزینه و زمان بسیار به نتیجه مورد نظر نرسید.

 برای جمع آوری اطلاعات از مخاطب نیاز است آنها را با کسب‌وکارتان درگیر کنید و این موضوع شما را به تبلیغات نیازمند می‌کند  و اگر این مسئله به دست فرد آشنا به بازار حل نشود هزینه‌های بسیاری به همراه دارد.

ممکن است برخی از افراد جواب غیرواقعی به سوال های شما بدهند و اگر این مسئله را در آمارها درنظر نگیرید نتایج دقیق از آب در نمی‌آید.

  یکی از بهترین روش‌های انجام تحقیقات بازار برون‌سپاری آن و یاری گرفتن از مجموعه‌های متخصص دراین زمینه است. شرکت پیام پلاس با داشتن کارشناسان و تیمی فعال در زمینه تحقیقات بازار یکی از بهترین راهنماهای شما خواهد بود.

دلایل انجام تحقیقات بازار:

۱– برای راه‌اندازی و پیشبرد یک کسب‌وکار موفق به اطلاعات دقیق از بازار هدف نیازمندیم و قسمت اصلی این راه به کار بردن درست این اطلاعات در کسب‌وکار است.

۲-تحقیقات بازار باعث شناخت مشتری و نزدیک شدن به او می‌شود؛ درواقع هرچه شناخت و نزدیکی کسب‌وکار به مشتری بیشتر باشد احتمال موفقیت کسب‌وکار افزایش می‌یابد.

۳-هرکسب‌وکاری ممکن است تیمی قوی، پویا و حرفه‌ای داشته باشد اما این اعضا به دلیل حضور در سازمان ومجاورت با این خدمات و محصولات نگاهی محدودتر به این محصولات و خدمات دارند و نمی‌توانند در جایگاه مشتری شرایط، معایب و مزایا‌ی آنها را ببینند. قطعا نگاه مشتری به محصولات و خدمات متفاوت است. ممکن است یک ویژگی برای کارکنان سازمان بسیار ساده و ملموس باشد اما برای مشتری ایجاد سردرگمی و پیچیدگی کند. تحقیقات بازار می‌تواند شما را در راه شناخت و درک مشتری راهنمایی کند.

۵-با تحقیقات بازار می‌توانید مطمئن سرمایه‌گذاری کنید. انجام درست و اصولی تحقیقات بازار و شناخت صحیح از بازار هدف ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد. 

۶-شناخت روند بازار، شناخت روندهای درحال کاهش و افزایش و همراه شدن با روند درحال شکل‌گیری.

۷-حرکت و موفقیت پیش از رقبا.

۸- پیدا کردن بهترین استراتژی حرکت برای کسب‌وکار خود 

۹-برای ایجاد خط فکری مشخص در سازمان

۱۰-شناخت جدی‌ترین رقبا و پیدا کردن راه و روش آنها

۱۱-تحقیقات بازار دنبال اتفاق‌ها نیست دنبال دلیل وقوع اتفاق است.

۱۲-تجزیه و تحلیل نیاز و رفتارمشتری کمک می‌کند شما به ذهنیت مشتری نسبت به کسب‌وکار خودتان دست پیدا کنید و آنها را بشناسید.

۱۳-شناسایی تهدیدها و فرصت‌های بالقوه

۱۴-به دلیل انجام شدن این تحقیقات در بیرون از سازمان این تحقیقات منجر به شناختی واقعی و مطمئن و به دور از تعصب می‌شود.

۱۵-کاهش هزینه و افزایش کارآمدی.

           روش های انجام تحقیقات بازار:

تحقیقات بازار

۱-تحقیق اولیه:

اطلاعاتی که در سازمان آنها را جمع آوری کرده‌اید و می‌توان از آنها برای پیشبرد اهداف استفاده کرد.

۲-تحقیق ثانویه:

طلاعاتی که توسط سازمان های دیگر جمع‌آوری شده، گردآوری و دسته بندی می‌شود. درواقع این اطلاعات از قبل در مقالات، مجلات و ویدئو های آموزشی بوده‌اند شما فقط آنها را پیدا کرده ودر جهت پیشبرد اهداف استفاده می‌کنید.

۳- تحقیقات کمی:

با استفاده از ابزارهای آماری شناخت مناسبی از مشتریان وبازار به دست می‌آورید. این اطلاعات براساس شواهد تجربی به دست آمده و تفسیری نیستند.

۴- تحقیقات کیفی:

 امکان اندازه‌گیری در این تحقیقات وجود نداشته و صرفا تلاش می‌شود تا رفتار و احساس مشتریان درک و برسی شود. 

در نتیجه شما اگراطلاعات کافی از کسب‌وکار خود داشته باشید نیازی به رفتار براساس آزمون و خطا ندارید و درنهایت در مدت زمان کوتاهی به بازدهی مورد نظر می‌رسید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا