آشنایی با انواع کاغذ در صنعت چاپ

کاغذ رول شده

با پیشرفت تکنولوژی و دنیای ارتباطات انسان ها شدیدا به ابزارهایی نیازمند شدند که بتواند دایره ارتباطلات را گسترش دهد و کار ها را آسان نماید رفته رفته به ذهن انسان ها رسید که باید وسیله ای بنام کاغذ کشف و طراحی کنند و برای نوشتن بروی کاغذ نیاز به جوهر اهیمت پیدا کرد بنابراین این چرخه تکامل باعث شد که انسان به اوج پیشرفت و تکاملی در علم کاغذ و صنعت چاپ برسد که بتوانند با این ابزار ها  نیاز های خود را رفع نمایند.

چرا انتخاب کاغذ مناسب مهم است؟

در حالی که بیشتر کاغذهایی که ما به صورت روزمره با آنها سروکار داریم ساده به نظر می رسند، انواع کاغذ در کارهای چاپ حرفه ای بسیار پیچیده تر و مهم تر هستند. آیا می‌دانستید رنگ پروژه، مدت زمانی که طول می‌کشد تا پروژه شما پس از چاپ خشک شود، میزان تاثیرگذاری جوهر در کاغذ و عوامل دیگر به نوع کاغذی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد؟

انواع کاغذ

انواع کاغذ :

کاغذ، انواع، اندازه ها، ضخامت و پایان. همه اینها می تواند کمی پیچیده شود، این راهنما به شما کمک می کند تا کاغذ مناسب را برای کار انتخاب کنید و کل فرآیند را کمی کمتر استرس زا می کند.

تصمیم‌گیری در مورد نوع کاغذ گاهی اوقات می‌تواند سخت‌ترین انتخاب برای کل این فرآیند باشد، بنابراین برای کمک به شما، فهرستی از انواع را به همراه شرح هر کدام ارائه کرده‌ایم.

کاغذ باند

این نوع کاغذ از کاغذ معمولی قوی تر و بادوام تر است. به جای اینکه از خمیر چوب کم عیار ساخته شود، بیشتر از خمیر پارچه ساخته شده است.

برای سربرگ ها، گزارش های تایپ شده و پاکت نامه عالی است.

کاغذ با روکش براق

کاغذ گلاس معمولاً برای بروشورها و بروشورها استفاده می شود زیرا درخشندگی بالایی دارد. از آنجایی که جوهر به خوبی خشک می شود، نیازی به لاک مهر و موم نیست زیرا جوهر ساییده نمی شود.

کاغذ با روکش مات

کاغذ مات برعکس براق است – با روکش مات پوشانده شده است تا کاغذی براق تولید کند که از تابش خیره کننده جلوگیری می کند. این نوع کاغذ برای گزارش ها، بروشورها و جزوات عالی است.

کاغذ بازیافت شده

کاغذ بازیافتی که از محصولات کاغذی استفاده مجدد ساخته شده است، برای کسانی که سعی در کاهش اثرات زیست محیطی خود دارند بسیار مناسب است. می توان از آن برای اکثر اسناد از جمله گزارش ها، کاغذ یادداشت و فرم ها استفاده کرد.

کاغذ با روکش ابریشم

بین کاغذهای ابریشمی براق و مات، روکش ابریشمی صافی دارد که آن را در لمس صاف و بدون درخشش کاغذ شیشه ای می کند. از این نوع کاغذ می توان برای بسیاری از موارد مانند مجلات، کتاب ها و کاتالوگ ها استفاده کرد.

کاغذ بدون روکش

کاغذ بدون روکش که معمولاً در اکثر چاپگرهای اداری یافت می‌شود، هیچ پوششی ندارد، که آن را برای پذیرش و جذب جوهر عالی می‌کند. از آنجایی که بدون پوشش است، این مزیت را دارد که هم توسط چاپگر و هم قلم استفاده می شود، که برای فرم ها، سربرگ ها و کاغذ یادداشت ایده آل است.

کاغذ واترمارک شده

استفاده در کاغذ واترمارک شده با کیفیت بالا حس لوکس و باکیفیت را به شما می دهد. برای ایجاد جلوه مورد نظر، یک قالب با چسباندن یک الگوی سیمی روی کاغذ فشار داده می شود. این نوع کاغذ معمولاً به عنوان یک ویژگی امنیتی برای اسناد مهم از جمله گواهینامه امتحان استفاده می شود.

نوع کاغذ درحوزه کتاب

در چاپ کتاب­‌ها می‌­توان از انواع مختلفی از کاغذ استفاده کرد و متداول­‌ترین آن­‌ها به شرح زیر است؛

کاغذ بالکی: کاغذ بالکی برای مطالعه و جلوگیری از خستگی چشم مناسب است. همچنین نسبت به سایر کاغذها وزن کمتری دارد. همین موضوع باعث می‌‌شود نسبت به گذشته، کتاب‌هایی با صفحات زیاد، وزن کمتری داشته باشند و از طرف دیگر هنگام مطالعه به دلیل سنگینی وزن کاغذها به سرعت بسته نشوند و تورق آن ساده‌تر باشد. همچنین این کاغذ دوست‌دار محیط زیست است و فرآیند بازیافت ساده‌‌تری دارد.

کاغذ گلاسه: کاغذ گلاسه دو نوع مات و براق دارد و به دلیل آن که جوهر را به صورت یکنواخت جذب می‌کند، در چاپ استفاده از آن زیاد استفاده می‌شود.

کاغذ تحریر: این کاغذ جنس بسیار مرغوبی دارد و به همین دلیل نسبت به کاغذهای چاپ قیمت گران‌تری دارد.

کاغذ کاهی: کاغذ کاهی نسبت به سایر کاغذها و مقواها از ارزان‌ترین کاغذها در صنعت چاپ است و به همین علت برای اقلام چاپی که ارزان‌تر هستند از این کاغذ استفاده می‌شود.

ویژگی های کاغذ

علاوه بر انواع مختلف کاغذ، کاغذ می‌تواند ویژگی‌های متفاوتی نیز داشته باشد که می‌تواند بر نتایج چاپ تأثیر بگذارد، از جمله:

پوشش. براق و مات پوشش های پلیمری هستند که خواص خاصی به کاغذ می دهند. انواع کاغذ خام و بدون پوشش نیز وجود دارد، اما اغلب پروژه های چاپی شامل کاغذ پوشش داده شده است.
وزن. کاغذ ضخیم تر بر حسب گرم وزن بیشتری دارد، که بسته به نوع پروژه ای که ایجاد می کنید نیز می تواند تفاوت ایجاد کند.
روشنایی کاغذ در مقیاس 0-100 اندازه گیری می شود، که بالاتر از 80 معیار معمولی برای کاغذ با کیفیت بالا است. هرچه کاغذ روشن‌تر باشد، چاپ بهتر به نظر می‌رسد.
کدورت. شفافیت کاغذ نیز بر روی محصول نهایی تاثیر خواهد داشت. این نیز در مقیاس 0-100 اندازه گیری می شود که 0 کاملاً شفاف و 100 کاملاً مات است.

بنابراین اکنون شما در مورد نوع کاغذ تصمیم گرفته اید، سپس اندازه آن است. از آنجایی که کاغذ اندازه های زیادی دارد، می توانید در بین اندازه گیری های مختلف گم شوید.

اندازهعرض x ارتفاع (mm)عرض x ارتفاع (in)
A0841 x 1189 mm33.1 x 46.8 in
A1594 x 841 mm23.4 x 33.1 in
A2420 x 594 mm16.5 x 23.4 in
A3297 x 420 mm11.7 x 16.5 in
A4210 x 297 mm8.3 x 11.7 in
A5148 x 210 mm5.8 x 8.3 in
A6105 x 148 mm4.1 5.8 in
A774 x 105 mm2.9 x 4.1 in
A852 x 74 mm2.0 x 2.9 in
A937 x 52 mm1.5 x 2.0 in
A1026 x 37 mm1.0 x 1.5 in

در نهایت هنگامی که در مورد نوع و اندازه کاغذ تصمیم گرفتید، ضخامت مرحله نهایی است. وزن کاغذ بر حسب گرم بر متر مربع اندازه گیری می شود. هر چه gsm بالاتر باشد، کیفیت و احساس بهتری در کاغذ وجود دارد.

وزن شبیه به موارد زیر است:
35-55 gsm اکثر روزنامه ها
صفحات داخلی مجله 90 گرمی بازار متوسط
130-250 گرم در متر یک پوستر تبلیغاتی با کیفیت خوب
180-250 گرم بر روی جلد مجله Mid-market
350 gsm معقول ترین کارت ویزیت با کیفیت

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست