مديرعامل شرکت کاغذ پيک فراز در غرفه پیام رسانه در نمایشگاه بین المللی چاپ تهران:
توليد کاغذ در ايران آبها و محیط‌زیست را از بين مي‌برد

توليد کاغذ سنگ در ايران مانند کشورهاي کانادا و چين ممنوع شود، زيرا بازيافت آن در طبيعت مانند پلاستيک است.
مديرعامل شرکت کاغذ پيک فراز در بازديد از غرفه مرکز چاپ و بسته‌بندي همدان در بيست‌وپنجمين نمايشگاه بين‌المللي چاپ و بسته‌بندي تهران گفت: توليد کاغذ سنگ در ايران به محيط زيست آسيب جدي مي‌زند به طوري که تجزيه و بازيافت آن حداقل ۴۰۰ سال طول مي‌کشد و از اين لحاظ شبيه پلاستيک است.
عليرضا کاغذيان ادامه داد: توليد کاغذ سنگ اگر به لحاظ اقتصادي و زيست محيطي به صرفه بود کشورهاي کانادا و چين جلوي توليد آن را نمي‌گرفتند.
اين فعال حوزه کاغذ در ايران و اتريش در پاسخ به سوال خبرنگار همدان مبني بر اينکه در شرايط کنوني تحريم، چاپخانه‌داران با تأمين مواد اوليه مورد نياز و کاغذ مواجه هستند چگونه مي‌توان اين مشکل را پشت سر گذاشت، گفت: بسياري از همکاران از بروکراسي‌هاي درست و غلطي که به وجود آمده به عنوان تحريم‌هاي داخلي ياد مي‌کنند و با وجود اينکه متوجه شده‌ام که سازمان‌هاي مرتبط با واردات تلاش زیادی می کنند تا مواد اولیه از راه درست و باقیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد اما برخي افراد با سوء استفاده‌هايي موجب کمبود مواد اوليه در کشور شده‌اند.
کاغذيان ادامه داد: با توجه به اينکه تعداد کشورهايي که تمايل به همکاري با ايران را دارند اماقراردادهايي بين واردکنندگان و آنها بسته مي‌شود که در بسیاری مواقع به خاطر نوسانات ارزي کنسل مي‌شود.
وي درباره گران شدن چند باره قيمت کاغذ از سال گذشته تا کنون گفت: تا سال قبل همين زمان قيمت جهاني کاغذ پايين بود که به تناسب قيمت آن در ايران هم پايين بود و بازرگانان و چند روزنامه‌‌اي که کاغذ وارد مي‌کردند تنها ۲ درصد سود مي‌کردند که همين موجب شد تا بسياري از آنها دست از واردات آن بردارند و در نهايت ۳ يا ۴ بازرگان مانده که واردات کاغذ را انجام مي‌دهند. روزنامه‌ها هم به خاطر نداشتن سود تصميم به خريد از بازرگانان کردند.
کاغذيان افزود: دليل ديگر هم اين بود که چين بازيافت کاغذ را به خاطر ايجاد مشکلات زيست محيطي و تأثير آن بر کم آبي کنسل کرد که همين موجب شد تا کاغذ از ۴۲۰ يورو به ۸۵۰ يورو برسد.
وي در توضيح اينکه آيا ايران ظرفيت توليد کاغذ را دارد يا خير گفت: به خاطر ايجاد مشکلات زيست محيطي نبايد در ايران کاغذ توليد شود. توليد کاغذ آب‌هاي زيرزميني را نابود مي‌کنند و همانطور که مي‌بينيم حتي کارتن‌سازي‌ها که از کاغذ بازيافتي استفاده مي‌کنند در مناطق کويري واقع شده‌اند چون به حدي از آبها استفاده کرده‌اند که عمق آبهای زیرزمینی پايين رفته است.
وي درباره نمايشگاه امسال هم گفت: چون از اوايل تابستان قيمت‌ها به طور کاذب افزايشی شدند بسياري از توليدکنندگان سفارش کار را در حوزه‌هاي کارتن، جعبه‌، ليبل و… بالا بردند و اکنون آنها را در انبارها نگه‌داري می کنند که همين موجب شد تا مقدار سفارش کار پايين بيايد. بنابراين طبيعي است که تعداد بازديد کنندگان از اين نمايشگاه هم پايين بيايد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *