بیستمین و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی تهران روز پنج شنبه در حالی افتتاح شد که مسئولان مرتبط با چاپ کشور و تعدادی از فعالان این حوزه حضور داشتند.
در این نمایشگاه ۴۰۰ شرکت ایرانی و خارجی فعال در عرضه انواع چاپ و ماشین آلات وابسته حضور دارند و هیأت های تجاری کشورهای مختلف از نمایشگاه بازدید می کنند.
«مرکز چاپ و بسته بندی همدان» نیز در سالن ۳۶ در کنار تعدادی از بزرگان چاپ کشور و ۴۵ شرکت از کشورهای ایتالیا، سوئد، آلمان، فرانسه، پکن، ترکیه و کره جنوبی با مدرن ترین دستگاه چاپ لیبل و بسته بندی اروپا و انواع چاپ، میزبان مهمانان داخلی و خارجی و مسئولان استانی و کشوری است و تاکنون تعدادی از مسئولان و فعالان عرصه چاپ و بسته بندی از غرفه بازدید کرده و از نزدیک با آخرین دستاوردهای «پیام رسانه» آشنا شده اند.
این هشتمین حضور این چاپخانه در این نمایشگاه و بیستمین حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی در سال ۹۷ به حساب می آید.
این دوره از نمایشگاه به دلیل تحریم های غرب علیه ایران با استقبال کمتری از سوی شرک های خارجی و حتی داخلی مواجه شده است.
تعداد تولیدکنندگان و فعالان عرصه چاپ که از نمایشگاه بازدید می کنند نیز نسبت به سال گذشته کمتر به چشم می خورد.
علیرضا کاغذیان در گفت و گو با خبرنگار همدان پیام یکی از دلایل استقبال کمترغرفه گذاران از این نمایشگاه را نوسانات ارزی در چند ماه اخیر عنوان کرد و گفت: در تابستان که با بحران ارزی مواجه شدیم تولیدکنندگان مقدار سفارشات خود به چاپخانه ها را افزایش داده تا بتوانند بخشی از آن را انبار کنند و در زمان گران شدن با مشکلات و محدودیت مواجه نشوند بنابراین در حال حاضر سفارش کار کمتری دارند.
یکی از فعالان در بخش ماشین آلات وابسته به چاپ هم گفت: این دوره از نمایشگاه نتوانسته ایم مانند سال های گذشته حضور داشته باشیم چون تقاضا برای خرید ماشین آلات به شدت کاهش یافته است.
آنطور که غرفه شرکت های خارجی نشان می دهد تعداد آنها نسبت به سال های گذشته کاهش چشمگیری داشته است.


تاجران کاغذ می گفتند: به خاطر گران شدن قیمت ارز و کمبود مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از قراردادها که با طرف خارجی در کشور بسته می شود کنسل شده و تعداد کمی از کشورها با شرایط کنونی تمایل به همکاری با تاجران ایرانی را دارند.
یکی از چاپخانه داران شرکت کننده در این نمایشگاه هم گفت: این نمایشگاه بزرگترین گردهمایی در حوزه چاپ و ماشین آلات وابسته در منطقه است دو نماشگاه دیگر هم در استانبول و دبی برگزار می شود که به این بزرگی و کیفیت نیست بنابراین مسئولین باید نگاه ویپه ای به صنعت چاپ در کشور داشته باشند.
به گفته وی، اکنون حوزه چاپ کشور با چالش تهیه مواد اولیه مورد نیاز مواجه است و مسئولان باید راه های مبارزه با این مشکلا را پیدا کرده و آن را حل کنند.
بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی تهران تا ۲۵ آذرماه هر روز از ساعت ۹ تا ۱۷ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپا است.
«مرکز چاپ و بسته بندی همدان» در سالن B غرفه شماره ۶۳ پذیرای مهمانان از مسئولان استانی و کشوری و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان است.
روز پنجشنبه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و همدان حضور پیدا کرد وی پس از بازدید از غرفه مرکز چاپ و بسته بندی همدان درباره رابطه چاپ با فرهنگ و صنعت گفت: ما باید بپذیریم فرهنگ و هنر به عنوان یک اصل، نقش موثری در حوزه توسعه پایدار دارند.
علیرضا درویش نژاد ادامه داد: ما نمی توانیم نقش فرهنگ را در صنعت، معیشت و اشتغالزایی در حوزه مختلف نادیده بگیریم.
به گفته وی تمام محصولات چاپی که در بازار روز و زندگی روزمره مردم وجود دارد جریان اقتصادی دارد اما فرآیند آن فرهنگی است.
زیبایی بسته بندی، کیفیت و زیبایی کتاب و مجلات، نحوه فروش و حتی توزیع، همه جزو فرهنگ است که برای فروش بالاتر و اشتغالزایی بکار می رود.
درویش نژاد ادامه داد: اگر ما بتوانیم از فرهنگ و هنر برای چاپ و بسته بندی استفاده کنیم، می توانیم بهترین ها را برای فروش ارایه کنیم و اقتصاد و توانمان را به رخ قدرتمندهای اقتصادی دنیا بکشیم.
وی گفت: ما نمی توانیم چاپ را صرفاً فرهنگ و یا صرفاً صنعت ببینیم، این دو باید در کنار هم باشند، فرهنگ زیر ساخت توسعه پایدار و رونق اقتصادی و گردشگری است و تاریخ را به اوج می برد و جریان اقتصادی پویا ایجاد می کند.
درویش نژاد افزود: با روش های واپس گرایانه فرهنگی نمی توانیم به اقتصاد پویا دست بیابیم، ما باید رو به جلو حرکت کنیم.
مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اشاره به حضور «مرکز چاپ و بسته بندی همدان» در نمایشگاه صنعت و چاپ و بسته بندی همدان گفت: حضور در چنین نمایشگاه هایی بده بستان های علمی و تکنولوژی روز دنیا را تسهیل می کند و موجب توسعه می شود.
وی ادامه داد: من از مدیران پیام رسانه تشکر می کنم که حضور برجسته ای در این نمایشگاه دارند و توانسته اند با طرف های خارجی به قراردادهایی دست پیدا کنند و برای استان اشتغالزایی و ارزآوری داشته باشند.
درویش نژاد در پایان سخنانش گفت: «مرکز چاپ و بسته بندی همدان ۸ سال پیش در غرفه بسیار کوچکی در این نمایشگاه شرکت کرد اما امسال در غرفه ای برابر با غرفه بزرگان کشور حضور دارد که این نشان می هد به توسعه رسیده و در حوزه چاپ کشور حرف برای گفتن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *