تنها ۱۵درصد چاپ کشور در حوزه کتاب است

در نخستين جشنواره صنعت چاپ استان همدان که به مناسبت روز صنعت چاپ برگزار شد تأکيد معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر سرمايه‌گذاري چاپخانه‌ها بر روي دستگاه‌هاي چاپ ليبل و بسته‌بندي بود.
محمدحسن فکری گفت: سال ۹۴ حدود ۱۴۳ هزار تن اقلام چاپی به کشور وارد شد که با تغيير رويکرد و مجهز شدن چند چاپخانه به دستگاه‌هاي چاپ ليبل، این میزان در سال ۹۵ به ۸۳ هزار تن تقلیل یافت که اميدواريم واردات اقلام چاپي در سال آينده به صفر برسد.
وی همدان را از قطب‌های خشکبار کشور برشمرد و با بیان اینکه اگر محصولات با بسته‌بندی مناسب به جهان صادر شود صنعت چاپ نیز تقویت خواهد شد، گفت که ۸۵ درصد چاپ کشور به لیبل و بسته‌بندی مربوط می‌شود، به همين دليل بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های صنعت چاپ در این بخش متمرکز است.
فکري ادامه داد: در ۳ سال اخیر امور پژوهشی در سطح وزارتخانه انجام شده و در راستای تفکیک وظایف صنعت چاپ با وزارتخانه‌هاي فرهنگ و ارشاد و صنعت و معدن مذاکراتی صورت گرفته تا خريد ماشين آلات چاپخانه‌ها جزو وظايف وزارت صنعت باشد و نظارت بر چاپ بر عهده وزارت ارشاد باشد.
فکري افزود: هدایت سرمایه‌گذاری به سمت صنعت چاپ و دور شدن از چاپ سنتی در گرو ارائه آموزش‌ به فعالان این عرصه است.
معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی متعدد توسط وزارت ارشاد طی سال‌های اخیر، عنوان کرد: دوره‌های مختلفی برای ارتقای دانش علمی و فنی صنعت چاپ در استان های کشور برگزار شده است.
وی با تاکید بر اینکه طی ۳ سال اخیر کمک‌هزینه تحصیلی و ۵۰ درصد شهریه افراد شاغل در این صنف که در رشته‌های مرتبط یا رشته‌های مربوط به صنعت چاپ تحصیل کنند، پرداخت می‌شود، گفت: باید اسامی دانشجویان این حرفه را اتحادیه واحدهای صنفی تایید کند.
فکری با بیان اینکه در چاپخانه‌هایی که به شکل سنتی اداره می‌شود، بی توجهی به مقوله آموزش مشهود است، افزود: بیشتر مشکلات چاپخانه‌ها ناشی از آگاهی نداشتن و آشنا نبودن با دستورالعمل‌ها است.
معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه آشنا نبودن با ارزش افزوده نیز از جمله این ناآگاهی‌ها است، خواستار برگزاری یک دوره آموزشی برای متصدیان چاپخانه‌ها شد.
۷۵ درصد چاپخانه‌ها در همدان مشمول مالیات هستند
معاون مالیات بر ارزش افزوده امور مالیاتی همدان هم بعد از اينکه خضريان به نمايندگي از جامعه چاپخانه‌داران مشکل مالياتي چاپخانه‌هاي استان را بيان کرد بر روي سن آمد و گفت: چاپخانه‌داران طی فراخوان مرحله چهارم مشمول مالیات بر ارزش افزوده شدند که از یکم مهرماه ۸۹ شامل مالیات بر ارزش افزوده هستند. اما تعدادي از آنها از اين موضوع خبر نداشتند بنابراين خوداظهاري نکردند. اما در حال حاضر قول مي‌دهيم در زمینه تقسیط مالیات چاپخانه‌داران مساعدت لازم صورت می‌گیرد و با صحبتی که صورت گرفته است، قول مساعد داده شد تا از اختیارات مدنظر بتوان ۱۰۰ درصد جرائم چاپخانه‌داران را بخشید.
فرشاد حسنی بیان کرد: این مسأله در صورتی است که تا پایان شهریور ماه به امور مالیاتی مراجعه کنند تا بتوان تقسیط را مدنظر قرار داد.
فرشید حسنی افزود: در سطح استان همدان ۸۳ چاپخانه را شناسایی و ثبت‌نام کردیم که از این تعداد پنج مورد به صورت شخصیت حقوقی و ۷۸ مورد به صورت شخصیت حقیقی هستند.
وی با بیان اینکه در بحث آموزش نیز آمادگی کامل در امور مالیاتی وجود دارد، گفت: امور مالیاتی در بحث نگهداری دفاتر، اشخاص حقیقی، نحوه ثبت‌نام، نحوه تشکیل اظهارنامه مالیاتی و… آمادگی آموزش را دارد که در این راستا اساتید خبره‌ای نیز می‌توان در نظر گرفت. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز با بیان اینکه ١٢٣ واحد در بخش صنعت چاپ در استان همدان فعال است افزود: صنعت چاپ زیرساخت حوزه‌های فرهنگی و توسعه کشور است و به عنوان مهمترین امکان و ظرفیت برای انتقال دانش و یافته های بشری است.
فاضل عبادی صنعت چاپ را به عنوان پدر فناوری‌های نوین دانست و گفت: صنعت چاپ علاوه بر کارکرد اقتصادی از پول‌سازترین‌ها صنعت‌ها به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه همدان در صنعت چاپ ظرفیت‌های مناسبی دارد بیان کرد: با توجه به نامگذاری لالجین به عنوان شهر جهانی سفال از نظر بسته‌بندی و اقتصاد با برنامه ریزی مناسب این شهرستان می‌تواند جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه ١٧٠ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است، هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد زمینه برای ارتباط فعالان چاپ با مسئولان و سیاست‌گذاران این حوزه عنوان کرد.
عبادی افزود: ایجاد انگیزه در بین فعالان این حوزه از طریق رقابت آثار ارائه شده و تولیدی در حوزه چاپ و نمایش توانمندی ها و قابلیت های چاپی استان جهت آشنایی بیشتر مخاطبان و متقاضیان محصولات چاپی از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.
وی با بیان اینکه این جشنواره در بخش های طراحی، چاپ افست، چاپ دیجیتال، چاپ سیلک و صحافی برگزار شد گفت: ٥٧ اثر در بخش افست، ٢٤ اثر در بخش صحافی، ٢٣ اثر در بخش دیجیتال، ٥١ اثر در بخش طراحی، ٩ اثر در بخش سیلک و ٦ اثر در بخش جعبه سازی به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.
در این آیین علاوه بر منتخبان جشنواره از افراد برگزیده پیشکسوت، چاپخانه داران نمونه، کارگران چاپ نمونه و صادرکنندگان محصولات چاپی تجلیل شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *